Greek Community - Manga, φραπεδάκι και παρεούλα, μακριά από ΔΝΤ και τρόικες. | MangaHelpers



  • Join in and nominate your favorite shows of the summer season 2023!

Greek Community - Manga, φραπεδάκι και παρεούλα, μακριά από ΔΝΤ και τρόικες.

Anax

Schrödinger's cat
英雄メンバー / Eiyuu Menbaa / Hero Member
Joined
Dec 18, 2005
Messages
1,176
Reaction score
86
Gender
Male
Country
Greece
:confettiΚαλώς ήρθατε στο ελληνικό στέκι!:confetti

"Καμία καραβίδα δεν τηγανίστηκε κατα τη δημιουργία αυτού του επεισοδίου"

Πιάστε θέση σ' έναν (θεωρητικό) καναπέ κι αράξτε~! :grin
 
Last edited by a moderator:

Hollow_Zangetsu

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 27, 2006
Messages
7
Reaction score
0
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Γειά σου Anax! τι γίνετε ?
 

gto0o

Registered User
中級員 / Chuukyuuin / Member
Joined
Mar 14, 2006
Messages
103
Reaction score
0
Gender
Male
Country
Greece

Hollow_Zangetsu

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 27, 2006
Messages
7
Reaction score
0
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Καλή φάση παιδιά ! ειμαι διαθέσιμος για τυχόν υποστίριξη της προσπάθειας ...! εγώ και ο νιι σαν :-D
 

kyokuryu

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 22, 2006
Messages
6
Reaction score
0
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Εγω ειμαι ο νιι σαν που λεει :P
 

kokotas

Manga Editor
上級員 / Jyoukuuin / Sr. Member
Joined
Jan 28, 2006
Messages
304
Reaction score
46
Age
35
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Yo παίδες :P

Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω ενεργούς Έλληνες στο Edited Manga scene :D
Σκεφτόμουνα εδώ και καιρό για Ελληνικό Edited Manga του OP και οχι μόνο...
Μιας και είμαι cleaner των RUSH, αν θέλει κάποιος να βοηθάει στο typesetting,
μπορώ να τους ρωτήσω αν γίνεται να κάνουμε kai greek releases :P
 

kyokuryu

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 22, 2006
Messages
6
Reaction score
0
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Ρε παιδιά πως βάζεται εικόνα (signature) κατω απο το thread?
 

Hollow_Zangetsu

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 27, 2006
Messages
7
Reaction score
0
Re: The Greek Hang Out Thread!!

kyokuryu said:
Ρε παιδιά πως βάζεται εικόνα (signature) κατω απο το thread?
Ναι παιδια έχω και εγώ την ίδια απορία!
 

Anax

Schrödinger's cat
英雄メンバー / Eiyuu Menbaa / Hero Member
Joined
Dec 18, 2005
Messages
1,176
Reaction score
86
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

kyokuryu said:
Ρε παιδιά πως βάζεται εικόνα (signature) κατω απο το thread?
Πας στο profile σου και επιλέγεις "forum profile information", μετά πας εκεί που λέει signature (κάτω κάτω) και γράφεις ό,τι θες. Η εικόνα μπαίνει όπως και σε οποιοδήποτε post, με γράφοντας:
Code:
[img]εδώ τη διεύθυνση που είναι η φωτογραφία[/img]
.

kokotas said:
Μιας και είμαι cleaner των RUSH, αν θέλει κάποιος να βοηθάει στο typesetting,
μπορώ να τους ρωτήσω αν γίνεται να κάνουμε kai greek releases :P
Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα!! Αναρωτιέμαι αν έτσι θα φέρουμε πιο πολύ κόσμο στα manga (όχι τα manga σε πιο πολύ κόσμο :D ).
 

kokotas

Manga Editor
上級員 / Jyoukuuin / Sr. Member
Joined
Jan 28, 2006
Messages
304
Reaction score
46
Age
35
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Το ελπίζω, αν και από προηγούμενη μου εμπειρία είδα οτι δεν είχε και μεγάλη επιτυχία...
Τουλάχιστον αυτοί που ήδη διαβάζανε manga είπαν ότι ακουγότανε περίεργο στα Ελληνικά XP

Αξίζει βέβαια μια προσπάθεια, αλλά πρέπει να οργανωθούμε ;)
 

Anax

Schrödinger's cat
英雄メンバー / Eiyuu Menbaa / Hero Member
Joined
Dec 18, 2005
Messages
1,176
Reaction score
86
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Μίλησα λίγο με τον Fnucky επί του ζητήματος, αλλά δεν μου είπε τίποτα συγκεκριμένο. Προσωπικά προσφέρομαι να βοηθήσω με τις μεταφράσεις, αν και εμένα μου φαίνονται κάπως παράξενα τα manga στα Ελληνικά. Μου άρεσε πολύ η ιδέα του gto να μη μεταφράσει καθόλου κάποιες λέξεις που δεν είχαν μεταφραστεί ούτε στην αγγλική έκδοση. Για παράδειγμα αντί να γράψει "Γκρίμτζοου" το άφησε Grimmjow. Εκτός αυτού, κάποιες λέξεις είναι γραμμένες σε romaji, όπως π.χ. η λέξη jinchuuriki και πιστεύω ότι και αυτές καλό είναι να μένουν σε romaji. Γενικά, χωρίς να είμαι εκδότης, πιστεύω ότι το target audience μετράει και στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι άτομα με παντελή έλειψη γνώσεων της Αγγλικής. ;)

Για την ακρίβεια, πιστεύω πως, συνήθως, τα άτομα που έχουν ψάξει αρκετά για να μάθουν τι είναι τα manga, για να τα βρούν και να τα διαβάσουν, ξέρουν Αγγλικά και πιθανότατα έχουν συνηθίσει να τα διαβάζουν σε αυτή τη γλώσσα. Πιθανότατα θα τους φαίνεται πολύ παράξενο να διαβάζουν manga στα Ελληνικά και όλο θα αναρωτιούνται πώς ήταν το ενδιάμεσο κείμενο (δε λέω αρχικό γιατί αυτό είναι στα Ιαπωνικά). Αυτό είναι άλλο ένα θέμα, γιατί η μετάφραση σε κάποια "ομιχλώδη" σημεία αναμένεται να ξεφεύγει τελείως...

Κλείνοντας θέλω να επισημάνω το πιο σημαντικό σημείο, που δεν πρέπει να μας ξεφεύγει: Κανείς δεν μας αναγκάζει να το κάνουμε αυτό και δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε εκτός από χρόνο, που αν με ρωτάτε μόνο χαμένος δεν θα είναι γιατί θα σπάσουμε πλάκα :D Οπότε αν έχεις/έχετε όρεξη και μεράκι, εγώ είμαι μέσα για μια συνεργασία με τους Rush ;)
 
Last edited by a moderator:

kokotas

Manga Editor
上級員 / Jyoukuuin / Sr. Member
Joined
Jan 28, 2006
Messages
304
Reaction score
46
Age
35
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Συμφωνώ απόλυτα Anax! Αλλά αν το κάνουνε μόνο για να σπάσουμε πλάκα, δεν νομίζω να κρατήσει και πολύ :Ρ
Όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση συνήθως δεν υπάρχει και μεράκι... Το θέμα είναι να καταφέρουμε να κερδίσουμε αυτή την ανταπόκριση με την ποιότητα της μετάφρασης μας, γιατί HQ (cleaningwise) θα είναι σίγουρα τα releases μας :D Το ότι θα περάσουμε καλά είναι σίγουρο XP

Τώρα θυμήθηκα ένα group που κάνει ελληνικά Edited Manga... Οι GAMATOI νομίζω lol
Θα τους προτείνω συνεργασία άμα είναι...
 

Haxor_Leo

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 22, 2006
Messages
19
Reaction score
0
Gender
Male
Country
Cyprus
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Ρε παιδια ειστε να κανουμε δικο μας Edited Manga Group? Η και αν καποιο απο εσας ξερουν να ζωγραφιζουν Manga να τα ζωγραφιζουμε κιολας?

Εκανα μεχρι τωρα ενα ελληνικο Edited Manga, to Naruto 312.
 

ILUVATAR

Registered User
英雄メンバー / Eiyuu Menbaa / Hero Member
Joined
Mar 9, 2006
Messages
532
Reaction score
50
Age
37
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

καλησπερα απο μενα :amuse
ειμαι φιλος του Anax (ειμαστε στο ιδιο ΤΕΙ). ντροπη μου ουτε που ειχα ψαξει γι αυτο το τοπικ, τς τς τς...
και γω που νομιζα οτι μονο εγω και ο Anax ημασταν οι ελληνες εδω... χαιρομαι που βγηκα λαθος :smile-big
καλα posting παιδια
ΚΟΚΟΤΑΣ να φανταστω οτι ο Albel The Wicked ειναι ο αγαπημενος σου ηρωας? :) μα δεν ειναι απλα cool ο τυπος. ολοι γι αυτον ειναι σκουληκια:kukuku :blink. ειναι η αλλη ακρη του νομισματος με την Nel Zelpher θα ελεγα.... :eyeroll
 

Anax

Schrödinger's cat
英雄メンバー / Eiyuu Menbaa / Hero Member
Joined
Dec 18, 2005
Messages
1,176
Reaction score
86
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Κόκοτα θα προτιμούσα να συνεργαστούμε με τους Rush μιας και είσαι μέλος τους, ώστε να τους βοηθήσουμε να επεκταθούν διεθνώς ;) Εκτός αυτού, είναι group που έχει πάρε δώσε με το MH οπότε είναι... δικά μας παιδιά :D Όσο για τις μεταφράσεις, αν δεν έχεις κάποιον άλλο κατα νου, θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ :D
 

kokotas

Manga Editor
上級員 / Jyoukuuin / Sr. Member
Joined
Jan 28, 2006
Messages
304
Reaction score
46
Age
35
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

@ILUVATAR
Ναι ο Alblel είναι πολύ cool χαρακτήρας :D
"It doesn ' t matter how many maggots you ' ve got , I ' ll crush them all", XD!!
Όσο για την Nel...She is damn hot x)

@Anax
Εννοείται ότι θα συνεργαστουμε με τους RUSH, απλά είπα μήπως έβρισκα κι άλλα άτομα για βοήθεια XP
Όσο για τις μεταφράσεις, χαρά μου να τις κάνεις εσύ :)

@haxor
Δεν ξέρω... Βασικά ήδη δίνω αρκετό από το χρόνο μου για το cleaning στους RUSH :P
Εμένα δεν με παίρνει για καινούριο group...Δλδ, δεν θα μπορώ να έιμαι acive ><"

Οπότε, από ποιό chap λέτε να ξεκινήσουμε, 404?
Ή να κάνουμε αρχικά τα τελευταία και να φτιάχνουμε και τα πρώτα σιγά σιγά...
 

gto0o

Registered User
中級員 / Chuukyuuin / Member
Joined
Mar 14, 2006
Messages
103
Reaction score
0
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Χαίρομαι να ακούω τέτοια νέα ... και μάλιστα ελληνικά Edited Manga με τα αψογα cleaned raws των Rush ... Ότι καλύτερο !!!

Αν χρειάζεστε οποιαδήποτε βοήθεια σε typesetting ή translation ή ελέγχους ή clean ή ότι άλλο με μεγάλη μου χαρά να βοηθήσω.

Αν είναι διαθέσιμα τα αντίστοιχα cleaned επεισόδια των Rush νομίζω είναι κρίμα να μην τα εκμεταλευτούμε και να ξεκινήσουμε από τα πρόσφατα chapters. Το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο Kokotas. Να βγαίνουν πρώτα τα καινούργια και ταυτόχρονα να γίνονται τα ήδη cleaned επεισόδια των Rush.

Αν υπάρχει η άδεια από τους Rush μπορούμε απλά να μοιράσουμε τα επεισόδια ή pages από κάθε chapter και να τα στέλνουμε σε κάποιον από τους Rush για last check ώστε να δώσουν τις τελικές διορθώσεις και το οκ. Φυσικά στην 2η περίπτωση θα είναι καλό να καταλήξουμε στη χρήση συγκεκριμένων γραμματοσειρών που θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν και φυσικά στον τρόπο που θα μεταφράζονται τα ονόματα.

Σκέφτομαι αν υπάρχει το οκ να ξεκινήσω με το OP404 των Rush. Αν θες Anax πολύ ευχαρίστω να περιμένω μετάφραση σου. Αρκεί να υπάρχει το οκ από τον Kokota και να μας πει ένα τρόπο να του στέλνουμε τα Edited Manga για τελικές διορθώσεις και φυσικά approval από τους Rush. Καλό είναι να τεθεί και ένα συγκεκριμένο μοτίβο (κυρίως στο typesetting) που θα πρέπει να ακολουθείται.

Για την μετάφραση πιστεύω πάντως ότι είναι σημαντικό να διατηρούνται οι ονομασίες - τοπονύμια - ονομασίες κινήσεων μάχης κλπ στα αγγλικά γιατί όλοι έτσι τα γνωρίζουν ήδη και διαφορετικα θα ακούγονται πολύ περίεργα.

Πχ. Το Soul Society θα μπορούσα να το πω πχ Κοινωνία των Ψυχών ή κάτι παρόμοιο ...
Πώς όμως κάποιος που έχει διαβάσει ως εδώ το αντίστοιχο αγγλικό θα το συνδέσει για να καταλάβει τί εννοώ ... Δύσκολο ... συν της άλλοις ακούγεται περίεργο ... ειδικά αν δεν το συνδέσεις με το αντίστοιχο αγγλικό.

Περιμένω νέα της προσπάθειας :)
:beer
 

kokotas

Manga Editor
上級員 / Jyoukuuin / Sr. Member
Joined
Jan 28, 2006
Messages
304
Reaction score
46
Age
35
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Apo Rush den 8a uparxei provlhma, trust me ;)
Apla na kseretai auto tha ginetai metaksu mas...
Ta upoloipa melh twn RUSH den tha exoun anameiksh, etsi ginetai kai me thn germanikh version...

Tha xreiastoume kai kapoion me grhgorh sundesh gia na kanei upload ta chapter, s' auton dld tha stelnoume tis final pages XD Epishs, ena meros gia na milame free sxetika me to typesetting th metafrash ktlp...So, Eftiaksa ena channel:
#rush_gr sto irc.highway :)

[br]Posted on: July 02, 2006, 05:55:40 AM_________________________________________________Yosh! Phra approval apo ton Fnuck-chan :)
Proxwrame ;)
 

Haxor_Leo

Registered User
初心者/ Shoshinsha / Beginner
Joined
Jun 22, 2006
Messages
19
Reaction score
0
Gender
Male
Country
Cyprus
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Οταν ειστε ετοιμοι να κανετε Κατι.....Υπολογιστε με μεσα...
Απλα επικοινωνηστε μαζι μου στο
leos_o_peos@hotmail.com
leonidasgeorgiou@gmail.com

και αν θελει κανεις σας account G-mail πειτε μου το.

Gtoo, το Edited Manga σου ηταν τελειο, με την μικρη ατελεια οτι ειχε μερικα ορθογραφικα......
 

kokotas

Manga Editor
上級員 / Jyoukuuin / Sr. Member
Joined
Jan 28, 2006
Messages
304
Reaction score
46
Age
35
Gender
Male
Country
Greece
Re: The Greek Hang Out Thread!!

Yo, gtoo to eida to mail sou ;)
Viasthkes polu :P Prepei prwta na to suzhthsoume to thema, then prepei na kanoume
rush work XP Genika pantws tha protimousa pio eleutherh metafrash, alla einai ki alla pramatakia...

Loipon na kanonisoume ena irc meeting :D Aurio, ti wra mporeitw?
 
Top