The Results of the Nomination Process!!
Awards Categories
Best Male Lead
The official nominees are:
Spike Spiegel from Cowboy Bebop
Gintoki Sakata from Gintama
Lelouch vi Britannia from Code Geass
Luffy from One Piece
Kamina from Tengen Toppa Gurren Lagann
Spike Spiegel from Cowboy Bebop
Gintoki Sakata from Gintama
Lelouch vi Britannia from Code Geass
Luffy from One Piece
Kamina from Tengen Toppa Gurren Lagann
Best Male supporting character
The official nominees are:
Roy Mustang from Fullmetal Alchemist
L from Death Note
Haji from Blood
Roronoa Zoro from One Piece
Kururugi Suzaku from Code Geass
Roy Mustang from Fullmetal Alchemist
L from Death Note
Haji from Blood
Roronoa Zoro from One Piece
Kururugi Suzaku from Code Geass
Best Female Lead
The official nominees are:
Revy from Black Lagoon
Haruhi Suzumiya from The Melancholy of Haruhi Suzumiya
"The Major"/Motoko Kusanagi from Ghost in the Shell series/ Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Hitagi Senjougahara from Bakemonogatari
Kyouko Mogami from Skip Beat!
Revy from Black Lagoon
Haruhi Suzumiya from The Melancholy of Haruhi Suzumiya
"The Major"/Motoko Kusanagi from Ghost in the Shell series/ Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Hitagi Senjougahara from Bakemonogatari
Kyouko Mogami from Skip Beat!
Best Female supporting character
The official nominees are:
Asuka Langley Soryu from Evangelion
Kallen Stadtfeld from Code Geass
Maria from Arakawa under the Bridge
Kikyou (InuYasha)
D from Dual Parallel! Trouble Adventures
Asuka Langley Soryu from Evangelion
Kallen Stadtfeld from Code Geass
Maria from Arakawa under the Bridge
Kikyou (InuYasha)
D from Dual Parallel! Trouble Adventures
Best Male Seiyuu
The official nominees are:
Fukuyama Jun
Ohtsuka Houchuu
Miyano Mamoru
Sugita Tomokazu
Kamiya Hiroshi
Fukuyama Jun
Ohtsuka Houchuu
Miyano Mamoru
Sugita Tomokazu
Kamiya Hiroshi
Best Female Seiyuu
The official nominees are:
Kugimiya Rie
Ohara Sayaka
Romi Park
Sakamoto Maaya
Orikasa Fumiko
Kugimiya Rie
Ohara Sayaka
Romi Park
Sakamoto Maaya
Orikasa Fumiko
Best Opening Theme
The official nominees are:
Paprika - The Girl in Byakkoya by Hirasawa Susumu
Fullmetal Alchemist: Brotherhood - Nico touches the Wall by Hologram
Fullmetal Alchemist: Brotherhood - Rain by SID
Ghost in the Shell: Stand Alone ComplexL 2nd Gig - Rise by Origa
Legend of the Legendary Heroes - Last inferno by Ceui
Paprika - The Girl in Byakkoya by Hirasawa Susumu
Fullmetal Alchemist: Brotherhood - Nico touches the Wall by Hologram
Fullmetal Alchemist: Brotherhood - Rain by SID
Ghost in the Shell: Stand Alone ComplexL 2nd Gig - Rise by Origa
Legend of the Legendary Heroes - Last inferno by Ceui
Best Ending Theme
The official nominees are:
Naruto Shippuden - For You By AZU
Bakemonogatari - Kimi No Shiranai Monogatari by Supercell feat.nagi
Fullmetal Alchemist Brotherhood - Let It All Out by Lil'B
InuYasha: The Final Act - Tooi Michi no Saki de by Takekawa Ai
Vampire Knight - Still Doll by Wakeshima Kanon
Naruto Shippuden - For You By AZU
Bakemonogatari - Kimi No Shiranai Monogatari by Supercell feat.nagi
Fullmetal Alchemist Brotherhood - Let It All Out by Lil'B
InuYasha: The Final Act - Tooi Michi no Saki de by Takekawa Ai
Vampire Knight - Still Doll by Wakeshima Kanon
Best Insert Song
Best Anime Soundtrack
The official nominees are:
Blood Plus Ost - Hans Zimmer
Durarara!! OST
Fullmetal Alchemist Brotherhood OST
Bleach OST
Inuyasha OST
Blood Plus Ost - Hans Zimmer
Durarara!! OST
Fullmetal Alchemist Brotherhood OST
Bleach OST
Inuyasha OST
Best Comedy
The official nominees are:
Full Metal Panic – Fumoffu
Gintama
Ouran High School Host Club
School Rumble
Arakawa under the Bridge
Full Metal Panic – Fumoffu
Gintama
Ouran High School Host Club
School Rumble
Arakawa under the Bridge
Best Action
The official nominees are:
Black Lagoon
Samurai Champloo
Code Geass
Bleach
Hellsing Ultimate
Black Lagoon
Samurai Champloo
Code Geass
Bleach
Hellsing Ultimate
Best Romance
The official nominees are:
5 Centimeters per Second
Clannad (seasons 1 and 2)
Kimi ni Todoke
Kaichou wa Maid-sama!
ef - tale of memories/ ef- tale of melodies
5 Centimeters per Second
Clannad (seasons 1 and 2)
Kimi ni Todoke
Kaichou wa Maid-sama!
ef - tale of memories/ ef- tale of melodies
Best Drama
The official nominees are:
Clannad
Haibane Renmei
Monster
Neon Genesis Evangelion
Code Geass
Clannad
Haibane Renmei
Monster
Neon Genesis Evangelion
Code Geass
Best Mystery
The official nominees are:
Monster
Death Note
Gosick
Baccano!
Conan
Monster
Death Note
Gosick
Baccano!
Conan
Best Slice of Life
The official nominees are:
Aria/Natural/Origination
Honey and Clover
Clannad
Nana
The Wallflower
Aria/Natural/Origination
Honey and Clover
Clannad
Nana
The Wallflower
Best Sports
The official nominees are:
Giant Killing
Slam Dunk
IGPX Immortal Grand Prix
Ookiku Furikabutte
Eyeshield 21
Giant Killing
Slam Dunk
IGPX Immortal Grand Prix
Ookiku Furikabutte
Eyeshield 21
Best Horror
The official nominees are:
Shiki
Higurashi no naku koro ni
High School of the Dead
Monster
Elfen Lied
Shiki
Higurashi no naku koro ni
High School of the Dead
Monster
Elfen Lied
Best Sci-Fi
The official nominees are:
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Neon Genesis Evangelion
Mobile Suit Gundam Wing
Code Geass
Cowboy Bebop
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Neon Genesis Evangelion
Mobile Suit Gundam Wing
Code Geass
Cowboy Bebop
Best Fantasy
The official nominees are:
The Vision of Escaflowne
Spirited Away
Mononoke (series)
Mononoke Hime (Princess Mononoke - Movie)
5. Mahou Sensei Negima (as a whole)
The Vision of Escaflowne
Spirited Away
Mononoke (series)
Mononoke Hime (Princess Mononoke - Movie)
5. Mahou Sensei Negima (as a whole)
Best Costume Design
The official nominees are:
Code Geass
The Legend of the Legendary Heroes
One Piece
Katekyo Hitman Reborn
Baccano!
Code Geass
The Legend of the Legendary Heroes
One Piece
Katekyo Hitman Reborn
Baccano!
Best Villain
The official nominees are:
Monster: Johann Liebert
Fullmetal Alchemist: Scar
Blood+: Diva
Death Note: Light “Kira” Yagami
Naruto/Naruto Shippuden: Orochimaru
Monster: Johann Liebert
Fullmetal Alchemist: Scar
Blood+: Diva
Death Note: Light “Kira” Yagami
Naruto/Naruto Shippuden: Orochimaru
Best Death
The official nominees are:
Kamina
Jiraiya
Ace
Spike
Wolfwood
Best Fight:
The official nominees are:
Naruto - Naruto vs. Sasuke
Porco Rosso - Porco Rosso vs. that american guy
Gundam 00 - Lockon Stratis vs. Ali al Saachez
End of Evangelion - Asuka vs. the EVA series
One Piece - Monkey D luffy vs. Rob luccy
Naruto - Naruto vs. Sasuke
Porco Rosso - Porco Rosso vs. that american guy
Gundam 00 - Lockon Stratis vs. Ali al Saachez
End of Evangelion - Asuka vs. the EVA series
One Piece - Monkey D luffy vs. Rob luccy
Best Kiss
The official nominees are:
Takaki and Akari's
Clare <3E> Raki
Haji & Saya
Otani and Risa’s kiss
Kairi and Momo (last episode)
Best Episode
The official nominees are:
Naruto (original/non-shippuuden): episode 133
Code Geass R2: episode 25
Fullmetal Alchemist: Brotherhood: episode 50 - Upheaval in Central
Code Geass R2: episode 24
Gintama: episode 96
Naruto (original/non-shippuuden): episode 133
Code Geass R2: episode 25
Fullmetal Alchemist: Brotherhood: episode 50 - Upheaval in Central
Code Geass R2: episode 24
Gintama: episode 96
Best Couple
Kazehaya Shouta and Kuronuma Sawako (Kimi ni Todoke)
Roger Smith and Dorothy R. Wayneright (Big O)
Nagisa x Tomoya (Clannad)
Lelouch Vi Britannia and C.C. (Code Geass)
Holo & Lawrence (Spice & Wolf)
Roger Smith and Dorothy R. Wayneright (Big O)
Nagisa x Tomoya (Clannad)
Lelouch Vi Britannia and C.C. (Code Geass)
Holo & Lawrence (Spice & Wolf)
Best Full Cast
The official nominees are:
Baccano!
Cowboy Bepop
Durarara!!
One Piece
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Baccano!
Cowboy Bepop
Durarara!!
One Piece
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Best Animation TV series
The official nominees are:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Death Note
Durarara!!
Soul Eater
Code Geass
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Death Note
Durarara!!
Soul Eater
Code Geass
Best Animation OVAs
The official nominees are:
Hellsing Ultimate
Saint Seiya - The Lost Canvas
Darker Than Black
Fate/Stay Night TV Reproduction
Tsubasa Reservoir Chronicles: Tokyo Revelations
Hellsing Ultimate
Saint Seiya - The Lost Canvas
Darker Than Black
Fate/Stay Night TV Reproduction
Tsubasa Reservoir Chronicles: Tokyo Revelations
Best Animation (Movie)
The official nominees are:
Princess Mononoke
Evangelion 2.0
Final Fantasy: Advent Children
Ghost in the Shell
Sword of the Stranger
Princess Mononoke
Evangelion 2.0
Final Fantasy: Advent Children
Ghost in the Shell
Sword of the Stranger
Best Opening (animation-wise)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - Inner Universe
Fullmetal Alchemist: Brotherhood - Again
Soul Eater - Resonance
Macross Frontier – Lion
ef - a tale of melodies
Fullmetal Alchemist: Brotherhood - Again
Soul Eater - Resonance
Macross Frontier – Lion
ef - a tale of melodies
Best Ending (animation-wise)
Bleach - Sky Chord ~Otona ni Naru Kimi he~
Bleach - Houki Boshi
Soul Eater - I Wanna Be
Clannad - Dango Daikazoku
Black Lagoon - Don't Look Behind
Bleach - Houki Boshi
Soul Eater - I Wanna Be
Clannad - Dango Daikazoku
Black Lagoon - Don't Look Behind
Best Artwork
The official nominees are:
Samurai Champloo
Gundam 00
Durarara!!
Katanagatari
Soul Eater
Samurai Champloo
Gundam 00
Durarara!!
Katanagatari
Soul Eater
Best WTF Moment:
The official nominees are:
1. Gintama’s
2. Inuyasha’s
3. Claymore’s
4. Puella Magi Madoka Magica’s
5. Mnemosyne: Mnemosyne no Musume-tachi’s
1. Gintama’s
Ep96: When an entire episode is devoted to Kagura's father fighting to protect some alien world, even achieving a level of drama, and in the end turns out to be one long commercial for a hair loss treatment.
Inuyasha, Naraku turning into a shrimp at the end of the series
Priscilla cutting Teresa's arms and decapitating her
Mami's head getting chewed off...
Mnemosyne: Mnemosyne no Musume-tachi(CAUTION: Mature OVA series! Do not attempt to watch unless you are used to seeing mature subjects, naked bodies and have a strong stomach.)
The entire 6 part OVA set is a giant WTF moment but I have to say that the "Doctor's Room Torture" was one of the biggest WTF moments ever.
The entire 6 part OVA set is a giant WTF moment but I have to say that the "Doctor's Room Torture" was one of the biggest WTF moments ever.
Best Plot-Twist
The official nominees are:
Bleach
Code Geass
Death Note
One Piece
Fate/Stay Night
Bleach
Aizen turning out to be not only not dead but evil and worst of all... The bastard faked needing to wear glasses!
Lelouch Geass’ing Euphemia
L revealing his identity to Light Yagami at the university entrance ceremony
Nami discovering part of Jaya went in the Sky (Skypiea arc)
Finding out that Archer is the future Emiya Shirou
Best OVA
The official nominees are:
Rurouni Kenshin: Tsuioku-hen
Hellsing Ultimate
Tsubasa Reservoir Chronicles: Tokyo Revelations
Darker than Black: Kuro no Keiyakusha Gaiden
Voices of a Distant Star
Rurouni Kenshin: Tsuioku-hen
Hellsing Ultimate
Tsubasa Reservoir Chronicles: Tokyo Revelations
Darker than Black: Kuro no Keiyakusha Gaiden
Voices of a Distant Star
Best Movie
The official nominees are:
Spirited Away
Princess Mononoke
Ghost in the Shell
Tonari no Totoro
Evangelion 2.0: You Can (not) Advance
Spirited Away
Princess Mononoke
Ghost in the Shell
Tonari no Totoro
Evangelion 2.0: You Can (not) Advance
Best Adaptation (Manga)
The official nominees are:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Bleach
One Piece
Monster
Death Note
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Bleach
One Piece
Monster
Death Note
Best Adaptation - Light Novel
The official nominees are:
Baccano
Bakemonogatari
Toradora
Seirei no Moribito
Legend of the Legendary Heroes
Baccano
Bakemonogatari
Toradora
Seirei no Moribito
Legend of the Legendary Heroes
Best Adaptation – Visual Novel/Games
The official nominees are:
Clannad
Fate/Stay Night
Phantom: Requiem of the Phantom
Devil May Cry- just portrays Dante so good
.hack//SIGN
Clannad
Fate/Stay Night
Phantom: Requiem of the Phantom
Devil May Cry- just portrays Dante so good
.hack//SIGN
Best Original Series (Not based off of a manga, visual novel, light novel or game)
The official nominees are:
Tengen Toppa Gurren Lagann
Code Geass
Neon Genesis Evangelion
Darker than Black
Samurai Champloo
Tengen Toppa Gurren Lagann
Code Geass
Neon Genesis Evangelion
Darker than Black
Samurai Champloo
Best Alteration of Story Line
The official nominees are:
Fullmetal Alchemist 2004
Soul Eater
Rurouni Kenshin
Claymore
Hellsing
Fullmetal Alchemist 2004
Soul Eater
Rurouni Kenshin
Claymore
Hellsing
Best Studio (we don’t need to break ties in this category)
The official nominees are:
Gainax
Madhouse
Ghibli
BONES
Sunrise
Gainax
Madhouse
Ghibli
BONES
Sunrise
Best Old School Anime
The official nominees are:
Neon Genesis Evangelion
Dragon Ball Z
Cowboy Bebop
Yu Yu Hakusho
Vision of Escaflowne
Neon Genesis Evangelion
Dragon Ball Z
Cowboy Bebop
Yu Yu Hakusho
Vision of Escaflowne
Best Anime for 2010 / Best new series (anime first subbed in 2010 will be also accepted for this award category)
The official nominees are:
Durarara!!
Fulmetal Alchemist Brotherhood.
Densetsu no Yuusha no Densetsu (Legend of the Legendary Heroes)
Bakamonogatari
Break Blade
Durarara!!
Fulmetal Alchemist Brotherhood.
Densetsu no Yuusha no Densetsu (Legend of the Legendary Heroes)
Bakamonogatari
Break Blade
Best Ongoing Anime (only anime that have started airing before 2011 can participate in this award category)
The official nominees are:
Star Driver
One Piece
Bleach
Gosick
Bakuman
Star Driver
One Piece
Bleach
Gosick
Bakuman
Best Anime Overall (only anime that has ended can participate in this award category)
The official nominees are:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Code Geass
Dragon Ball Z
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Samurai Champloo
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Code Geass
Dragon Ball Z
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Samurai Champloo
Last edited by a moderator: